LEKCE VEDE:

Kateřina Markelová (Akasha)

Afrotancem se zabývá od roku 2001 (další taneční styly: moderní tanec, jazz dance, butó).V roce 2005 absolvovala měsíční kurz afrického tance (djembe, sabar) v západní Africe v Senegalu pod vedením taneční skupiny "JALLORE dance theatre company".V roce 2006/2007/2008 navštívila Guineu - Conakry, kde se učila tradičním africkým tancům pod vedením Aminaty Conte (členka Ballet Matam), Manany Cissé, Mohameda Cissé (Les Ballets Africains),Bizou Conate (v současnosti členka skupiny Tiditade) a dalších.Učila/učí se také od: Nizoucha (Francie), Annett Hofmann, Christa Flaig, Natascha Noack (Německo), Monika Rebcová (CZ),Lucie-Hawa Goldin (CZ),Aminata Conté (Conakry), Elsa Wolliaston (Keňa), Norma Clair (Jižní Am.), Papis Nyass (Gambie/CZ),Věra Akahomen (CZ), Ciré Béie (Senegal), Pape Ibrahima Ndiaye "Kaolack" (SEN), Lamin Guye (SEN), Michel Kouakou (Popřeží Slonoviny) a mnoho dalších...

V roce 2006/2007 se zúčastnila projektu se senegalskými tanečníky v divadle Ponec Senegal meets Prague .Je členkou občanského sdružení BARO,které organizuje workshopy afrického tance a bubnování zahraničních lektorů.V současnosti působí jako tanečnice v pražské skupině TiDiTaDe, která tančí a hraje tradiční západoafrické rytmy.V minulosti působila jako tanečnice ve skupině skupině Tshikuna (afro-pop) a dalších projektech (spolupráce s vokální skupinou Yellow sisters).Vede pravidelnou výuku v Praze a workshopy po celé ČR.

 

 

LEKCE DOPROVÁZÍ ZKUŠENÍ BUBENÍCI:

Jan Vorlíček (Hanz)

Hrou na djembe se zabývám od roku 1996 a jako mnoho jiných jsem nejprve hrál čistě improvizačně (řada lidí to nazývá "bubínkaření", ale já toto slovo nemám rád). Brzy jsem ale poznal, že mi jen pouhé jamování s přáteli nestačí, a proto jsem se začal pídit po tom, jak se vlastně hraje na djembe v místě jeho zrození, tedy v západní Africe.

Díky svému prvnímu učiteli (Patrik Thomas - Francie) jsem zjistil, že africký styl hry na djembe má velmi pevná pravidla a že škála tradičních rytmů je nepřeberná. Brzy po tom jsem měl to štěstí, že jsem se setkal se svým druhým učitelem, a dnes již i přítelem, berlínským perkusionistou Janosem Creceliem. Od něj jsem se naučil mnoho dalšího o africké hudbě i o rytmu obecně. Postupem času jsem se stále víc ponořoval do tajů a rozmanitosti afrických rytmů, až se můj koníček stal i mým částečným povoláním. Za tu dobu jsem absolvoval řadu workshopů hry na djembe a sám jsem před pěti lety začal vyučovat hře na bubny djembe, sangba, dudun a kencereni.

Na jaře roku 2005 se mi splnil můj sen a strávil jsem dva nezapomenutelné měsíce v západoafrických zemích Guineji a Mali. Zde jsem absolvoval několik intenzivních workshopů a setkal se s několika skvělými djembisty, díky nimž jsem poznal, jak úžasná je hra na tyto bubny a jak obrovský kus práce mám ještě před sebou. Nejvíce jsem se od nich naučil, že hra na djembe rozdává lidem radost a štěstí a stejné pocity se snažím předávat i já všem, kteří přijdou na mé kurzy a nebo si přijdou poslechnout koncert naší skupiny.

Mé ostatní aktivity spjaté s bubnováním:

-jako sólista hraji k pravidelným kurzům afrického tance 

-jsem předsedou občanského sdružení Baro, jež se zabývá propagací africké kultury 

-působím jako vedoucí drumcirclů v rámci aktivit několika teambuildingových agentur

www.djembe-africke-bubny.cz/

www.bubnovaniprofirmy.cz

 

Tonda Hála

 

Hráč na perkuse a západoafrické bubny. Hře na djembe se věnuje od roku 2010.

Doprovází taneční lekce a workshopy. Od roku 2013 je členem kapely Femaleafrobeat, od roku 2014 hraje v kapele TiDiTaDe.

Mezi jeho učitele patří Jan Vorlíček, Tomáš Kerle, Tomáš Marek, TonTon Sylla, Mohamed Bangoura, Fränki B. Frank, Mansa Camio, Thomas Guei, Louis Cesar Ewande a další. Už několik let je pravidelným účastníkem letních týdenních bubenických workshopů pod vedením Broni Pavlíčka, kde se sjíždí hráči z celého světa.

 

 

Novinky

Přejete-li si dostávat aktuální informace o kurzech afrického tance zadejte prosím