LEKCE VEDE:

Kateřina Markelová (Akasha)

 

Africkým tancem z oblasti západní Afriky se zabývám od roku 2001. Zkušenosti s tímto tanečním stylem jsem čerpala při opakovaných pobytech v západní Africe, konkrétně v Guinee a Senegalu  kde jsem se učila tradičním a současným formám místního tance (djembe, sabar). V soustavném studiu tohoto tanečního stylu jsem dále pokračovala u skvělých tuzemských lektorů afro tance a absolvovala workshopy se zahraničními lektory u nás i v zahraničí.

Od roku 2002 až do současnosti působím jako tanečnice, choreografka, a bubnující tanečnice pražské skupiny Tiditade, která vystupuje s tanci a bubny západní Afriky.

Jsem členkou sdružení BARO, které organizuje workshopy afrického tance a bubnování zahraničních lektorů .

Vedu pravidelnou výuku afrického tance v Praze a workshopy afrického tance a Dun Dun dance po celé ČR.

Další pohybové zkušenosti:

2003 měsíční stáž japonského avantgardního tance Butó pod vedením Ryuzo Fukuhary, zakončená celovečerním  představením na Pražském Quadriennale.

V roce 2006 a 2007 projekt se senegalskými tanečníky v divadle Ponec Senegal meets Prague. 

V minulosti jsem působila jako tanečnice ve skupině Phonetix (elektronická hudba), Tshikuna (afro-pop) a dalších projektech (např.spolupráce s vokální skupinou Yellow sisters) a další.

 

LEKCE DOPROVÁZÍ ZKUŠENÍ BUBENÍCI:

Jan Vorlíček (Hanz)

 

Hrou na djembe se zabývám od roku 1996 a jako mnoho jiných jsem nejprve hrál čistě improvizačně (řada lidí to nazývá "bubínkaření", ale já toto slovo nemám rád). Brzy jsem ale poznal, že mi jen pouhé jamování s přáteli nestačí, a proto jsem se začal pídit po tom, jak se vlastně hraje na djembe v místě jeho zrození, tedy v západní Africe.

Díky svému prvnímu učiteli (Patrik Thomas - Francie) jsem zjistil, že africký styl hry na djembe má velmi pevná pravidla a že škála tradičních rytmů je nepřeberná. Brzy po tom jsem měl to štěstí, že jsem se setkal se svým druhým učitelem, a dnes již i přítelem, berlínským perkusionistou Janosem Creceliem. Od něj jsem se naučil mnoho dalšího o africké hudbě i o rytmu obecně. Postupem času jsem se stále víc ponořoval do tajů a rozmanitosti afrických rytmů, až se můj koníček stal i mým částečným povoláním. Za tu dobu jsem absolvoval řadu workshopů hry na djembe a sám jsem před pěti lety začal vyučovat hře na bubny djembe, sangba, dudun a kencereni.

Na jaře roku 2005 se mi splnil můj sen a strávil jsem dva nezapomenutelné měsíce v západoafrických zemích Guineji a Mali. Zde jsem absolvoval několik intenzivních workshopů a setkal se s několika skvělými djembisty, díky nimž jsem poznal, jak úžasná je hra na tyto bubny a jak obrovský kus práce mám ještě před sebou. Nejvíce jsem se od nich naučil, že hra na djembe rozdává lidem radost a štěstí a stejné pocity se snažím předávat i já všem, kteří přijdou na mé kurzy a nebo si přijdou poslechnout koncert naší skupiny.

Mé ostatní aktivity spjaté s bubnováním:

-jako sólista hraji k pravidelným kurzům afrického tance 

-jsem předsedou občanského sdružení Baro, jež se zabývá propagací africké kultury 

-působím jako vedoucí drumcirclů v rámci aktivit několika teambuildingových agentur

www.djembe-africke-bubny.cz/

www.bubnovaniprofirmy.cz

 

 

 

Novinky

Přejete-li si dostávat aktuální informace o kurzech afrického tance zadejte prosím